Re: budki dla ptaków, domki dla owadów

Mam budki lęgowe, tak to wygląda:http://portal-ogrodniczy.pl/wp-content/gallery/budki/dsc_4982_zmieniony_.jpg

podwieszone są wysoko na słupach przy garażu, ale pod dachem wiaty- chodziło o to, by ptaki były bezpieczne (KOTY!!!)

jak będziesz kupować to patrz również, by budka była bez patyczka. inaczej inne ptaki-szkodniki zniszczą jaja.

niby miejsce powinno być spokojne, ale okazuje się, że my tam wiele czasu spędzamy, codziennie, bo to nasza najkrótsza droga na warzywnik, tam mamy i kran z wodą, to narzędzia, doniczki, jakieś rozsady, ale okazuje sie, że to nie problem- ptaki do ludzi dość szybko się przyzwyczajają.

tak więc budka wysoko, ale tak, by był do niej dostęp:

moje budki zawisnęły na koniec zimy, i zawsze luty/marzec przygotowujemy się je na nowy sezon, otwieramy je i sprzątamy. to ważne, żeby posprzątać budki, bo np w jednej z budek po zimie znaleźliśmy resztki gniazda trzmieli, i w ogóle po zimie te resztki butwieją, śmierdzą, koniecznie trzeba je sprzątnąć, żeby wiosną wprowadziły się tam ptaki na lęgi. w sumie mam 3 różne budki, z różnymi otworami, otwory skierowane na południe, ale w sumie budki wiszą w cieniu dachu, więc się nie nagrzewają jakoś nadmiernie. owszem, zamieszkują je sikorki, i wróble.

ale mam też jaskółki… w garażu, i pod dachem wiaty.

co do domku dla owadów, ja powiesiłabym na stronie południowej, i w takim miejscu, by domek był wyeksponowany, bo jest atrakcyjny wizualnie;-)

może np. przybić go do palika, i palik wbić w ziemię?

no albo faktycznie, tam gdzie jest winorośl.

ja nie mam takich domków, mam za to dużo różnych miejsc, gdzie owady same się zadomawiają;-). To małe rumowisko z kamieni, to drewno ułożone (przygotowane do kominka) a obok jakiś pustak, bo podpiera stojak, to worki ze słomą, to suche liscie- liśćmi okrywam rośliny na zimę, itd itd. więc tam życie biologiczne wraz z wszystkimi jej formami owadzimi króluje.

i gdybym miała mieć domek, to miałby jedynie funkcję ozdobną;-)

co do innych wskazówek-

NAJWIĘCEJ OBSERWACJI, można poczynić nad wodą. NIE MA NIC LEPSZEGO! Mam oczko/stawik, ale czasem wystarczy balia, czy poidełko – i owady, i ptaki, i wszystko co żyje w ogrodzie można sobie obserwować do woli.

I to polecam ci najbardziej.Ile rzeczy należy mieć w d…e, to się w głowie nie mieści!

No Comments

Comments are closed.